COVID-19
COVID-19 Хочу записатись на вакцинацію від COVID-19
Translate:
Останні коментарі
  Погода
  Архіви

  20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини

  Найтвердіша речовина в людському організмі – зубна емаль. До речі, назву “Молочні зуби” придумав Гіпократ, який був переконаний, що перші зуби дитини формуються з молока.
  Люди, які чистять зуби три рази в день, рідше страждають від надмірної ваги. Такого висновку дійшли японські учені. Як повідомляється, вони вивчили спосіб життя 14 тисяч чоловік.
  Людський язик – це єдиний мускул, який без прикріплення з обох боків, вважається найгнучкішою і найрухливішою частиною тіла, причому кожен язик унікальний, як відбитки пальців, однакових не існує.
  Жінки на 20% краще за чоловіків розрізняють солодкий смак, вони також на 10% чутливіші до кислої їжі. Цей факт пояснюється фізіологією організму. У жінок більше смакових рецепторів, тому основна частина жіночого населення Землі любить цукерки, тістечка і інші солодощі.

  На язиці розташовуються так звані смакові сосочки, в кожному з яких знаходиться близько 100 клітин-рецепторів, вони живуть в середньому до 10 днів, після чого замінюються новими. Тому впродовж життя людина може відчувати смак однієї і тієї ж їжі по-різному. Смакові рецептори розташовані не лише на язиці. Близько 10% таких рецепторів розташовуються на внутрішній стороні щік і піднебінні.
  Багато захворювань безпосередньо пов’язані із здоров’ям порожнини рота. Серед них група серцево-судинних захворювань, остеопороз і діабет.

  Захворюваність карієсом також охоплює  практично 100% населення. Виходячи з цього, в 2008 році Всесвітня Стоматологічна Федерація FDI заснувала проведення Всесвітнього дня здоров’я порожнини рота (World Oral Health Day – WOHD).
  Всесвітній день здоров’я порожнини рота – це міжнародний день, що проголошує важливість здоров’я порожнини рота для людей різного віку в усіх країнах світу. Цей день вже став однією з найбільш важливих подій у світовій стоматології і вважається днем проголошення основних цінностей, які кожен лікар-стоматолог несе своїм пацієнтам.

  Основна мета цього дня – звернути увагу жителів на те, як багато означає стоматологічне здоров’я в їх житті, проінформувати про заходи первинної профілактики, а також допомогти у формуванні мотивації до ведення здорового способу у життя. В плані збереження стоматологічного здоров’я – це передусім навчання правильному догляду за порожниною рота і орієнтація на вчасне звертання до стоматолога при перших симптомах, а також відвідування стоматолога з профілактичною метою. Практично будь-яке стоматологічне захворювання легше попередити, аніж лікувати. Достатньо  регулярно дотримуватися всього трьох  простих правил, на яких базується весь світовий досвід: правильна гігієна порожнини рота, правильне харчування і використання фторидів.

  Правильна гігієна порожнини рота – вона полягає в домашньому чищенні зубів мінімум двічі в день, а також використанні додаткових елементів гігієни (зубні нитки, міжзубні йоршики, ополіскувачі, щітки для протезів та ін.). Окрім цього варто проводити професійну гігієну порожнини рота.
  Раціональне харчування. Однією з найважливіших стратегій у збереженні здоров’я порожнини рота є правильне харчування: те, що ми їмо і як часто ми приймаємо їжу. Якщо ви хочете зберегти вашу посмішку красивою і яскравою, окрім щоденної гігієни порожнини рота необхідно дотримуватися особливої стоматологічної дієти. Головна вимога – обмеження частоти споживання вуглеводів. Кількість прийомів їжі не повинна перевищувати 5-6 разів на день, включаючи 3 прийоми основної їжі і 2 перекуси. Необхідно мінімізувати споживання шкідливих для здоров’я зубів продуктів, таких як цукерки і шоколад, їжа з великим змістом вуглеводів, газовані солодкі напої, алкогольні напої.

  Використання фторидів: фторидвмісні зубні пасти рекомендуються для постійного щоденного двохкратного застосування при чищенні зубів усьому населенню.
  Відвідуйте стоматолога не менше одного разу на рік. При цьому Вам будуть своєчасно призначені і проведені профілактичні заходи, а при необхідності і лікування зубів. Не відкладайте візит до стоматолога, якщо Ви помітили появу на зубах білих плям. Найчастіше так проявляється початкова форма карієсу. Лікування карієсу зубів на ранніх стадіях безболісне і найефективніше, тоді як в задавнених випадках зуб нерідко доводиться видаляти.

  Розкриваючи тему здоров’я ротової порожнини, не можна не згадати про ракові захворювання. Поняття «рак ротової порожнини» включає в себе появу новоутворень або уражених ділянок на будь-якій поверхні слизової: язик, слизова оболонка щік, ясна, губ. Це можуть бути виразки, папіломи, шишки або нарости. Це підступна недуга, швидко дає метастази і вимагає негайного лікування.

  Причини і фактори ризику розвитку раку ротової порожнини

  • Куріння, а також жування і нюхання тютюну
  • Вживання алкогольних напоїв. Якщо поєднують ці дві шкідливі звички, то ймовірність ураження ротової порожнини зростає.
  • Чоловіки хворіють на рак ротової порожнини частіше, ніж жінки
  • Гострі краї пломби, незручний протез або інші фактори, що травмують слизову оболонку рота
  • Інфікування порожнини вірусом папіломи
  • Плоский лишай несе загрозу ракових утворень
  • Ослаблення імунітету при системному прийомі хімічних препаратів
  • Неповноцінне харчування з недостатнім вживанням фруктів і овочів і дефіцитом антиоксидантів – вітамінів А, С і Е
  • Частий контакт з азбестом

  Профілактика ракового захворювання порожнини рота повинна полягати в усуненні факторів, які сприяють його появі.

  • По-перше, слід постійно стежити за гігієною рота і регулярно проходити огляд у лікаря-стоматолога.
  • По-друге, кожній людині, незважаючи на те, бажає він попередити рак чи ні, необхідно правильно харчуватися. Їжа не повинна бути занадто гострою або гарячою, вона повинна містити необхідну кількість вітамінів і мінералів.
  • По-третє, якщо людина хворіє хронічними захворюваннями, їй потрібно постійно стежити за станом свого здоров’я і прогресуванням хвороб, регулярно спостерігатися у лікаря.

  Дотримання цих простих правил допоможе зберегти Вашу ротову порожнину здоровою!

  Оставить комментарий